Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Ścieżki dostępu podczas konserwacji zachodniego skrzydła Zamku

Wspaniałe, historyczne wnętrza Zamku po kilkudziesięciu latach intensywnego użytkowania są bardzo zniszczone. Chcemy je przywrócić do stanu świetności. Przed nami niezwykle intensywny czas: konserwacja reprezentacyjnych pomieszczeń w zachodnim skrzydle dawnego Zamku Cesarskiego.

W czasie konserwacji niedostępne będą takie historyczne przestrzenie, jak: Sień Przejazdowa, Sala Kominkowa, Sale 102-104, Sala 213, Hol Kolumnowy, Hol Cesarski, Hol Parterowy, Schody Gauleitera, korytarze na II piętrze). Wejście do nich będzie niemożliwe zarówno dla indywidualnych turystów jak i grup zorganizowanych.

Podczas konserwacji dostępna będzie nowa część Zamku, w której znajdują się: Kino Pałacowe, Sala Wielka, Scena Nowa, Sale Prób, kawiarnia Świetlica i księgarnia Bookowski.

Gdy prace konserwatorskie się zakończą, nasi widzowie, uczestnicy programu, pasjonaci historii i turyści będą mogli zwiedzać odnowione wnętrza i uczestniczyć w nowych wydarzeniach.

Ścieżki dostępu:

Wejście A (z przesuwnymi, szklanymi drzwiami) prowadzi schodami do nowej części Zamku, w której znajdują się: kasa, punkt informacyjny, platformy dla osób poruszających się na wózkach oraz winda, którą można wjechać na pierwsze piętro (Kino Pałacowe, Sala Wystaw, Sala Wielka, Atrium), drugie piętro (kawiarnia Świetlica, księgarnia Bookowski) i trzecie piętro (Sala Prób).

Wejście dla osób poruszających się na wózkach to jednocześnie wejście do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (od strony parkingu przed Centrum Kultury ZAMEK, wejście oznaczone jest charakterystycznymi dużymi cyframi 1956). Tu znajduje się winda dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Dzięki niej można wjechać na parter, do nowej części Zamku, a dalej windą na pierwsze, drugie i trzecie piętro. Dla osób poruszających się na wózkach niedostępne będą biura CK ZAMEK oraz Hol Balkonowy (remontowana część Zamku). W razie potrzeby kontaktu z pracownikami Zamku, prosimy zgłaszać się do pań pracujących w punkcie informacyjnym na parterze (czerwona tuba), które udzielą Państwu pomocy lub szczegółowych informacji.

Wejście C (od strony Ogrodu Zamkowego i Teatru Animacji), którym można wejść po schodach do Zamku (poziom parteru) i na pierwsze piętro (również schodami). To wejście prowadzi do biur CK ZAMEK, Holu Balkonowego i balkonu.

Wejście B (od strony parkingu) oraz część parkingu nie będą dostępne.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Centrum Kultury ZAMEK, pomimo ograniczeń wynikających z zabytkowego charakteru gmachu, stara się zrobić wszystko, by był on jak najbardziej dostępny dla osób
z niepełnosprawnościami. W razie problemów pracownicy Zamku służą pomocą.

Wejście dla osób poruszających się na wózkach jest jednocześnie wejściem do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (od strony parkingu przed Centrum Kultury ZAMEK, wejście oznaczone jest charakterystycznymi dużymi cyframi 1956).

Tam można skorzystać z windy, która jest specjalnie dostosowana do potrzeb osób, poruszających się na wózkach, a także dla wózków dziecięcych. Winda dojeżdża do poziomu 0 (poziom Holu Wielkiego z szatnią i Tubą, gdzie znajdują się kasy i punkt informacyjny).

W środku windy znajduje się instrukcja obsługi, jak z niej skorzystać. Maksymalne obciążenie windy wynosi 400 kg. Korzystanie z windy nie wymaga obecności pracownika Zamku. Po opuszczeniu windy kierunek drogi wskażą kontrastowe oznaczenia na drzwiach.

Aby dostać się na wyższe piętra należy skorzystać ze specjalnej platformy, dostosowanej do wózków, która znajduje się w Holu Wielkim, przy schodach prowadzących na półpiętro. Pomocy udzieli pracownik ochrony, który wskaże jak właściwie umieścić wózek na platformie. Zadba również o bezpieczeństwo przejazdu. Pracownika ochrony można wezwać za pośrednictwem zamkowej kasy (znajduje się w czerwonej tubie) lub bezpośrednio pod numerem telefonu: 61 64 65 221. Udźwig platformy wynosi 225 kg. Druga platforma znajduje na półpiętrze, jej udźwig wynosi 300 kg. Korzystanie z tej platformy nie wymaga obecności pracownika Zamku.
Sugerujemy, aby osoby z niepełnosprawnością ruchową przyszły do Zamku chwilę wcześniej, przed wydarzeniem, by na spokojnie mogły skorzystać z platformy i wind i nie musiały się denerwować, że nie zdążą wejść do sali na czas.

Na wyższe piętro dojeżdża się windą. Dwie windy znajdują się w części historycznej. Aby
z nich skorzystać należy kierować się ze schodów na lewą stronę. Trzecia, przeszklona winda znajduje się na półpiętrze, naprzeciwko platformy dla wózków. Jest nowoczesna, jasna
i przestronna. Przyciski w windzie są odpowiednio oznaczone. Szerokość wszystkich wind wynosi 90 cm.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się w Holu Wielkim (poziom 0, po lewej stronie), przy Scenie Nowej (poziom +3).

Nowa część Zamku, której przebudowa odbyła się w latach 2010-2012, to nowoczesna i przyjazna przestrzeń. Na parterze, w czerwonej tubie, znajduje się kasa oraz punkt informacyjny. Tu można pobrać ulotki i mapki TU JESTEŚ, zakupić bilety na wydarzenia albo nabyć zamkowe pamiątki i gadżety towarzyszące wystawie.

Na poziomie +1 znajduje się Sala Wystaw, zamkowe Kino Pałacowe oraz Sala Wielka ‒ miejsce koncertów, spotkań i spektakli.

W Sali Wielkiej istniej możliwość zbudowania podestu dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Prosimy o kontakt najpóźniej dwa dni przed datą koncertu, tak byśmy mieli czas przygotować specjalną platformę, gdzie osoba z niepełnosprawnością może przebywać wraz z osobą towarzyszącą.

Wstęp dla osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnościami jest bezpłatny na wszystkie wydarzenia.

W ochronie dostępny jest również wózek, który można wypożyczyć na czas pobytu w Zamku.

Do Zamku można również wchodzić z psem przewodnikiem.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z punktem informacyjnym Zamku pod numerem telefonu: 61 64 65 272 lub mailowo: informacja@ckzamek.pl.