ZAMEK Culture Centre

- homepage
Projekt "RE:WERS - herstoryczne mapowanie miasta" realizowany jest w CK ZAMEK od czerwca 2018 roku. Projekt składa się z trzech części – warsztatów herstorycznych, spacerów inspirowanych historiami konspiratorek oraz finalnego produktu – mapy konspiratorek.

W ramach projektu odbyły się dwa spacery pt.: RE:WERS – spacer śladami konspiratorek. Pierwszy 26 października, kolejny 28 listopada 2018 roku (więcej TUTAJ).

W trakcie spacerów Magda Szewciów - autorka projektu "RE:WERS - herstoryczne mapowanie miasta" opowiada m.in.jak funkcjonowała poznańska konspiracja w trakcie drugiej wojny światowej? Jaki udział w niej miały kobiety? Jak wyglądała ich okupacyjna codzienność w Poznaniu? Czym zajmowały się konspiratorki i jaką rolę pełniły w podziemnych organizacjach?

Spacerujemy w poszukiwaniu miejsc związanych z kobietami zaangażowanymi w działania konspiracyjne w trakcie okupacji miasta w latach 1939-45. To opowieść o mieście i wojnie, codziennej walce o przetrwanie i niestety o śmierci, ale także o wsparciu, miłości, przyjaźni, nadziei i odwadze.


Podsumowanie projektu:

RE:WERS - warsztaty herstoryczne

Kolejnym elementem projektu były warsztaty herstoryczne, podczas których poznałyśmy i poznaliśmy: #genezę badań herstorycznych; #narzędzia wykorzystywane w odkrywaniu historii kobiet; #polskie inspiracje herstoryczne - przykłady z Poznania i innych miast; #planowanie i projektowanie działań herstorycznych.

Warsztaty adresowane były do osób chcących dowiedzieć się czym jest herstoria i chcących podjąć działania herstoryczne. W warsztatach mogą wziąć udział osoby mieszkające w Poznaniu lub działające na terenie miasta:

nauczycielki i nauczyciele, animatorki i animatorzy, działaczki i działacze, aktywistki i aktywiści, artystki oraz artyści.

Termin zgłoszeń minął.

Warsztaty prowadziły Magda Szewciów i Lena Bielska.

Magda Szewciów (Magda Szewciów Warsztaty Zmiany)
Animatorka, praktyczka dramy, moderatorka design thinking, trenerka antydyskryminacyjna oraz samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo. Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych. Pomysłodawczyni projektu „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” i stworzenia szlaku poznańskich konspiratorek. 

Lena Bielska (Lena Bielska - Trenerka Siły i Rozwoju)
Trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo, trenerka dramy stosowanej i consent. Prezeska Fundacji Herstory. Założycielka start-up’u Brzydkie słowa (Brzydkie Słowa / Dirty Words). Współautorka Lubelskich Szlaków Herstorycznych i autorka dwóch innych publikacji herstorycznych, przewodniczka herstoryczna.

Projekt „Re:wers – herstoryczne mapowanie miasta” jest realizowany przy udziale Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom – Marty Mazurek.